Back to top

O Sołectwie

Sołectwo Robakowo - Osiedle - Gmina Kórnik

Robakowo Wieś o charakterze rzędówki, położone jest w dolinie Średzkiej Strugi, w pobliżu dawnego folwarku (obecnie własność RSP). Mieszkańcy trudnią się przede wszystkim rolnictwem. W centralnej części wsi znajdował się młyn z l. 20. XX w. Do 1948 roku kiedy nastąpiła elektryfikacja wioski, młyn napędzany był lokomobilą. Pracował do 1957 roku na potrzeby wsi i okolicznych miejscowości produkując otręby, śrutę zbożową, mąkę pszenną i żytnią (5 ton „białej mąki” na dobę). W l. 50. młyn został upaństwowiony, a maszyny porozwożono do okolicznych młynów – w Kórniku, Środzie Wielkopolskiej i Czapurach.

 
Przy drodze w pobliżu miejsca po młynie stoi betonowy krzyż – według opowiadań mieszkańców ustawiony w miejsce zniszczonego drewnianego. W jednym z ogródków w centralnej części wsi ustawiona jest figura Matki Boskiej z tablicą inskrypcyjną: „Królowo Korony Polskiej módl się za nami. Na pamiątkę szczęśliwego powrotu z obozu ufundowali Michałostwo Wrzesińscy 3 maja 1945”. W południowej części wsi, na skrzyżowaniu, stała do II wojny światowej kapliczka z figurą św. Wawrzyńca. Kapliczka została rozebrana przez Niemców, a figurę zdołali ukryć mieszkańcy Robakowa. Odbudowano ją w 2010 r.
Pozostałością po istniejącym we wsi folwarku jest odrestaurowany budynek rządcówki oraz mocno zubożony park krajobrazowy.

Przy linii kolejowej z Poznania do Ostrowa Wielkopolskiego zlokalizowane jest natomiast Robakowo Osiedle. Znajduje się tu kilka dużych zakładów produkcyjno-usługowych, a ludność pracuje w zawodach pozarolniczych. Tutaj zlokalizowany jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika. Plany budowy kościoła powstały w latach 70., budowę rozpoczęto w 1983, a w 1997 utworzono w Robakowie parafię. Wyposażenie kościoła jest w przeważającej części współczesne. Na uwagę zasługuje przedwojenna rzeźba „Pieta” – niegdyś figura przydrożna.

Do wsi dojechać można autobusem Kombus Kórnik. 
 

Sołectwo Robakowo - Osiedle - Gmina Kórnik na mapie

Galeria

Parafia

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika
ul. Szkolna
Robakowo
62-023 Gądki

Tel.: 61 819-80-11
E-mail: jozefrobakowo@archpoznan.pl
www: www.jozefrobakowo.archpoznan.pl

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika